ارتش تهران میلیون بازداشت اخبار فرهنگی و هنری

ارتش: تهران میلیون بازداشت اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی ریه‌های زمین در خطرند

جنگل‌ها را می‌توان اصلی‌ترین منبع تولید اکسیژن در کره زمین دانست و از همین رو اهمیت وجود این منابع طبیعی به‌نوعی به استمرار زندگی بر روی کره زمین بستگی مستقیم د

ریه‌های زمین در خطرند

ریه های زمین در خطرند

عبارات مهم : طبیعی

جنگل ها را می توان مهم ترین منبع تولید اکسیژن در کره زمین دانست و از همین رو اهمیت وجود این منابع طبیعی به نوعی به استمرار زندگی بر روی کره زمین بستگی مستقیم دارد.

به گزارش سیناپرس؛گزارش های رسمی نشان می دهد در هر دقیقه مساحتی بالغ بر 5 زمین فوتبال از حجم مساحت درختان جنگلی در سراسر دنیا به طور غیرقانونی کاسته می شود.

مصرف کنندگان در سراسر دنیا و به خاص مصرف کنندگان اروپایی و آمریکایی که از محصولاتی مانند گوشت گاو، چرم و چوب استفاده می کنند، در نابودی جنگل های دنیا سهمی به سزایی دارند. به گفته کارشناسان، کشورهای غربی مهم ترین خریدار محصولات فوق هستند و درصورتی که قوانین مدون و سخت گیرانه ای جهت خرید این محصولات از سوی دولت ها وضع شود از سرعت تخریب جنگل ها کاسته خواهد شد. در این قوانین خریداران ابتدا باید از نحوه تولید محصولات و قانونی یا غیرقانونی بودن آن اطمینان حاصل کنند و سپس نسبت به واردات این اقلام اقدام شود. در این صورت به طور قابل ملاحظه ای از روند قطع درختان جنگلی کاسته شده است و تمامی تجارت ها از کانال قانونی انجام خواهد شد.

ریه‌های زمین در خطرند

برای درک بهتر عنوان فوق کافی است بدانیم بر اساس گزارش مرکز پژوهشی آژانس محیط زیست در سال 2010، بیش از 40 درصد چوب صادرشده از پرو به ایالات متحده امریکا، از طریق تجارت قاچاق و غیرقانونی به دست می آید. این چوب ها به طور عمده به درختان سدر و ماهون متعلق هستند.

در حقیقت بیشترین میزان حجم قطع درختان جنگلی به منظور ایجاد چراگاه های تازه جهت مقاصدی مانند دامپروری است و این عنوان در کشورهایی مانند برزیل و اندونزی که بیشترین میزان مساحت جنگل های دنیا را دارند زیاد مشاهده می شود.

جنگل‌ها را می‌توان اصلی‌ترین منبع تولید اکسیژن در کره زمین دانست و از همین رو اهمیت وجود این منابع طبیعی به‌نوعی به استمرار زندگی بر روی کره زمین بستگی مستقیم د

بر اساس گزارش های رسمی، سرعت تخریب مناطق جنگلی در قاره های آسیا و آفریقا روند سریع تری را طی کرده و این عنوان می تواند تبعات و بحران های جدی زیست محیطی در پی داشته باشد و از این نظر قابل تأمل است که نزدیک به نیمی از تخریب جنگل ها در سطح دنیا به صورت غیرقانونی و مخفیانه انجام می شود. سودجویی به منظور تجارت موادی از قبیل گوشت قرمز، چرم، سویا، روغن پالم و چوب بااهمیت ترین انگیزه افرادی است که به صورت غیرقانونی جنگل ها را تخریب می کنند و عوامل طبیعی مانند آتش سوزی و سیل در مقایسه با فعالیت های این افراد، خسارت بسیار کمتری به جنگل های دنیا وارد می کند.

بر اساس گزارش شرکت های زیست محیطی غیرانتفاعی در برزیل، فقط طی ماه سپتامبر (شهریور) سال گذشته بیش از یک صد و پنجاه مایل مربع (برابر با سیصد و هشتادوهشت و نیم کیلومترمربع) از جنگل های آمازون تخریب شده است و این آمار نشانگر رشد 190 درصدی تخریب این جنگل ها نسبت به سال گذشته است.

محدوده جنگل و رود آمازون که بخش بزرگی از آمریکای جنوبی را مشمول بر می شود، یکی از بزرگ ترین زیستگاه های جانوری و اکوسیستم های حیاتی کره زمین محسوب می شود و بسیاری از داروهای مورداستفاده امروز بشر، بر پایه گیاه های کشف شده است در این جنگل ساخته شده است اند.

ریه‌های زمین در خطرند

بر اساس گزارش های دریافتی، فعالیت شرکت های تجاری مانند مک دونالد در خرید علوفه و مایحتاج دامی خود از این منطقه باعث رویکرد مردم محلی به ایجاد چراگاه جهت تأمین غذا و علوفه دام ها شده است است که وضع قوانینی در این رابطه می تواند از سرعت تخریب این جنگل ها بکاهد و از این طریق به حفظ محیط زیست کمک شود.

از سوی دیگر باید در نظر داشت که روند قطع درختان جنگلی و نابودی این منابع حیاتی کره زمین تنها به علت مصارف انسانی نبوده و بعضی از موارد طبیعی نیز در این عنوان دخیل هستند. بر اساس اعلام نظر کارشناسان، همزمان با شروع فصل خشک سالی در آمریکای شمالی، نگرانی مهم کارشناسان محیط زیست در سراسر کشور ایالات متحده آمریکا، تغییرات آب و هوایی و خشک سالی فصلی است که موجب از بین رفتن مراتع و جنگل ها می شود.

جنگل‌ها را می‌توان اصلی‌ترین منبع تولید اکسیژن در کره زمین دانست و از همین رو اهمیت وجود این منابع طبیعی به‌نوعی به استمرار زندگی بر روی کره زمین بستگی مستقیم د

گفتنی است بروز شرایط وخیم فعلی منابع طبیعی و جنگل های این منطقه موجب شد تا گروهی از پژوهشگران دانشگاه دوک با بررسی این عنوان اعلام کنند رویکرد تازه در این خصوص می تواند به حفظ منابع طبیعی کمک کرده و از بحران پیشگیری کند. در این میان محققان با حفظ جنگل ها و مراتع در پی آن هستند که همه گونه های جانوری و گیاهی را از این خطر انقراض طبیعی نجات دهند و در این راستا متخصصان جنگلداری در حفظ جمعیت گونه های کمیاب گیاهی و سرشماری درختان و گونه های گیاهی متفاوت در بخش هایی از ایالات متحده آمریکا اقداماتی انجام داده اند.

با توجه به عوامل فوق الذکر؛ پژوهشگران در پی یافتن روشی جهت آینده نگری شرایط هوا در مناطق غربی کشور آمریکا و تأثیر آن بر مناطق شرقی و جنگل ها از طریق یافتن جریان بادهای و موسمی هستند و به این ترتیب تلاش در کنترل این جریان های طبیعی دارند. آن ها در ادامه با بیا ن این عنوان که این مرحله ممکن است با توفیق زیادی همراه نباشد، تلاش جهت جایگزینی این جنگل ها با جنگل های مصنوعی را نیز مدنظر قرار داده اند.

ریه‌های زمین در خطرند

واژه های کلیدی: طبیعی | منابع | درختان | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog